Propozycje zabaw oddechowych

Ćwiczenia oddechowe są warunkiem pięknej mowy, ćwiczą prawidłowo regulować wydychanym powietrzem (kontrolują siłę, kierunek strumienia), wydłużają fazę wydechową (wszakże mówimy na wydechu) są one preludium do ćwiczeń fonacyjnych.
Zatroszcz się o to, by Twoje dziecko zawsze oddychało nosem! To naprawdę ważne! Powietrze bowiem, oprócz tego, że oczyszcza się , zostaje także ogrzane, przez co unika się częstych u dzieci przeziębień!
Baw się razem ze swoim maluchem! Puszczajcie bańki mydlane, gwiżdżcie, dmuchajcie przez słomki, na piórka, piłeczki.

 

A oto moja propozycja zabaw oddechowych!

1.Mecz piłki dmuchanej! Z pudełka kartonowego zrób murawę oraz bramkę! Wytnij drogę prowadzenia piłki! Dmuchajcie na piłkę!!! Sukces gwarantowany!!! ;-)

6499c01e8fbfd3e85fe8ee14e4b61cc0

 

2. Zabawa ze smokiem! Z kubeczka tekturowego wytnij dno, wstaw oczy i doklej pomarańczowo- czerwone „języki” ognia z bibuły! I gotowe!! Smok będzie zionął ogniem!

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

3.Kameleon. Potrzebujemy gwizdek urodzinowy,  kartki brystolu. Wykonaj wg wzoru! Kameleon nie tylko przemówi , ale także pięknie rozwinie swój język!

big_matasuegras1

 

4.Ruletka oddechowa! Wydrukuj wzór ruletki, strzałkę umieść po środku i przymocuj do np. gumki. Przygotuj wszystkie akcesoria do proponowanych  ćwiczeń oddechowych. Wspaniała zabawa dla całej rodziny!

 

65fb822a51af20cfaf372943852bcedf

Zawsze pamiętaj o wykonywaniu tych zabaw w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, oraz niezbyt długim czasie wykonywania ich, bowiem są to ćwiczenia męczliwe!!!

Jeśli masz jakieś pytania bądź wątpliwości zapytaj swojego logopedę!